Alla juniortjejer är välkomna till Salongerna fredag 2 oktober.
Tävlingen startar kl. 17.00 och det är bra
att vara på plats en kvart före start.
Du kan anmäla dig HÄR .
Se även Inbjudan
Text: Lars OA Hedlund
Solomia Truskavetska Wasa SK, kom trea i Wasa Junior Open 2020 ,
som spelades på Salongerna nu i helgen ( 11 – 13 september ).
Daniils Platkovs vann tävlingen före Sixten Tran
– båda från Trojanska Hästen .
Solomia Truskavetska, Wasa SK
Slutresultatet från tävlingen hittar du HÄR.
Mer om tävlingen finns att läsa på Schack.se .
Text och foto: Lars OA Hedlund
Wasa SK, i samarbete med Stockholms Schackförbund
inbjuder till Wasa Junior Open 2020
på Salongerna i Stockholm .
Speldatum:
11-13 september 2020 (under 1600 ELO)
OCH
25-27 september 2020 (över 1600 ELO)
Text: Lars OA Hedlund
Wasa 3 vann mot Örnen. Den flyttande matchen mellan Wasa 3 – SK Örnen, Örnsköldsvik spelades lördag 11 januari på Stockholms Schacksalonger. Matchen började klockan 14:00 och som lagledare är man lite orolig att få spelare som kan. Denna gång var det en otrolig uppslutning fast jag missade att ha … Läs mer…
De tre första ronderna i Allsvenskans Elittserie
spelades 18 – 20 oktober på Uppsala Universitet, Vid Gamla Torget.
Wasa vann en match och förlorade två.
Tre lag delar ledningen på maximal 6 matchpoäng,
Lunds ASK, Stockholms SS och Växjö SK
Matchresultat för Wasa :
Wasa SK I – Växjö SK, 3.5 – 4.5
Wasa SK I – Eksjö SK, 5.5 – 2.5
Wasa SK I – Stockholms SS, 3.5 – 4.5
Övriga resultat finns HÄR.
Fler bilder från finns HÄR.
Wasas övriga fem lag i spelade sin första rond på söndagen ( 20/10 ).
Resultat:
Wasa SK II – Solna SS 4 – 4, DIV I:1
Wasa SK III – Pyramidens SK 6 – 2, DIV II:1
Wasa SK IV – Järfälla SS 5.5 – 2.5, DIV III:3
Stockholmsserien
Wasa SK V – SS Delectus 2.5 – 2.5, DIV 5
Wasa SK V – Stora Vika SK 5 – 0 ( match w.o), DIV 6
Text och foto:Lars OA Hedlund
Skol-SM 2019 i schack spelades i år på
Halmstads Arena i Halmstad 11-13 oktober.
Sammanlagt deltog 326 spelare i nio klasser (A-I).
Hugo blev Svensk Skolmästare i Klass D
och vann samtliga partier.
Stort Grattis !
Wasa deltog med 19 spelare.
Resultatredovisning för alla Wasa-spelarna finns [HÄR] .
Resultat från samtliga klasser finns [HÄR].
Fler bilder från tävlingen finns [HÄR].
Text och foto: Lars OA Hedlund
GM Juan Bellon Lopez vann Veteran-SM 65+ .
GRATTIS !
Wasa hade två deltagare i Sverigemästarklassen där
GM Pia Cramling kom trea och IM Rauan Sagit kom fyra.
I Mästarklassen-Elit kom IM Dan Cramling på femte plats.
Totalt deltog 20 spelare från Wasa.
Tävlingen spelades på Stiga Sports Arena i Eskilstuna 5 – 14 juli.
Bilder från tävlingen hittar du [HÄR] .
Alla resultat från SM finns [HÄR] .
Resultatredovisning för alla Wasa-spelarna finns [HÄR] .
Text och Foto: Lars OA Hedlund
Tävlingen spelades på Hotell Tylösand 30 maj – 1 juni
och hade samlat totalt 195 spelare.
Pia Cramling och Pontus Sjödahl delade segern
i totala Svenskt Grand Prix 2018/2019.
SE [ Slutställningen] .
Stort Grattis till Pia !
Fler bilder från tävlingen finns [HÄR] och
Resultat från tävlingen hittar du [HÄR] .
Från Wasa deltog totalt 11 spelare.
Statistik och bilder finns [HÄR] .
Text och Foto: Lars OA Hedlund
Lördagen den 18 maj är det dags klass D (födda 2008-2009) och Klass E (födda 2010 och senare ) att spela distriktsmästerskap i snabbschack (15 minuter + 5 sekunder per drag). Turneringen spelas på schacksalongerna och börjar 10:30. Kontakta Ingvar Gundersen om du vill spela, eller anmäl dig direkt på [Stockholms schackförbunds anmälningssida].
Läs även inbjudan för [Klass A,B och C] som spelar lördag den 25 maj.
Text: Ulf Brehmer
Den 19 maj arrangerar Sveriges Schackförbund i samarbete med Stockholms Schackförbund en Elo-domarkurs på Stockholms Schacksalonger, se bifogad INBJUDAN.
Kursledare kommer Tapio Tikkanen från Sveriges Schackförbund vara.
Det är nyttigt för både ledare och spelare att delta.
Kursen är dessutom gratis!
Text: Jonas Sandbom (Stockholms schackförbund)