Suverän avslutning av
Joar Östlund
i Wasa Junior Open

Joar Östlund, Wasa SK, vann Wasa Junior Open 2020
på maximala 5 poäng.
Tävlingen spelades på Salongerna nu i helgen ( 25 – 27 september ).

Joar Östlund, Wasa SK .

Det var mycket spännande att följa Joars parti mot
Vidar Grahn, Trojanska Hästen, i sista ronden.

Slutställningen förtjänar ett diagram.

33. Le7 Schack och Matt !

Spelmässigt har Joar onekligen höjt sig ett par pinnhål. Han har goda teorikunskaper med bra partiupplägg och genomförda spelplaner med järnhård konsekvens.

Slutresultatet från tävlingen hittar du HÄR .

Mer om tävlingen finns på Schack.se .

Text och foto: Lars OA Hedlund

Daniils Platkovs vann ett spännande finalparti mot Solomia Truskavetska
i Wasa Junior Open

Solomia Truskavetska Wasa SK, kom trea i Wasa Junior Open 2020 ,
som spelades på Salongerna nu i helgen ( 11 – 13 september ).
Daniils Platkovs vann tävlingen före Sixten Tran
– båda från Trojanska Hästen .

Solomia Truskavetska, Wasa SK

Slutresultatet från tävlingen hittar du HÄR.

Mer om tävlingen finns att läsa på Schack.se .

Text och foto: Lars OA Hedlund

Motigt för Wasas förstalag
i Allsvenskans upptakt

De tre första ronderna i Allsvenskans Elittserie
spelades 18 – 20 oktober på Uppsala Universitet, Vid Gamla Torget.

Wasa vann en match och förlorade två.
Tre lag delar ledningen på maximal 6 matchpoäng,
Lunds ASK, Stockholms SS och Växjö SK

Matchresultat för Wasa :
Wasa SK I – Växjö SK, 3.5 – 4.5
Wasa SK I – Eksjö SK, 5.5 – 2.5
Wasa SK I – Stockholms SS, 3.5 – 4.5

Övriga resultat finns HÄR.

Fler bilder från finns HÄR.

Wasas övriga fem lag i spelade sin första rond på söndagen ( 20/10 ).

Resultat:
Wasa SK II – Solna SS 4 – 4, DIV I:1
Wasa SK III – Pyramidens SK 6 – 2, DIV II:1
Wasa SK IV – Järfälla SS 5.5 – 2.5, DIV III:3

Stockholmsserien
Wasa SK V – SS Delectus 2.5 – 2.5, DIV 5
Wasa SK V – Stora Vika SK 5 – 0 ( match w.o), DIV 6

Text och foto:Lars OA Hedlund

Hugo Wernberg vann
Skol-SM i Klass D

Skol-SM 2019 i schack spelades i år på
Halmstads Arena i Halmstad 11-13 oktober.
Sammanlagt deltog 326 spelare i nio klasser (A-I).

Hugo blev Svensk Skolmästare i Klass D
och vann samtliga partier.
Stort Grattis !

Hugo Wernberg

Wasa deltog med 19 spelare.
Resultatredovisning för alla Wasa-spelarna finns [HÄR] .

Resultat från samtliga klasser finns [HÄR].

Fler bilder från tävlingen finns [HÄR].

Text och foto: Lars OA Hedlund

Framgångar för Wasa i SM 2019

GM Juan Bellon Lopez vann Veteran-SM 65+ .

GRATTIS !

GM Juan Bellon Lopez

Wasa hade två deltagare i Sverigemästarklassen där
GM Pia Cramling kom trea och IM Rauan Sagit kom fyra.

GM Pia Cramling

IM Rauan Sagit

I Mästarklassen-Elit kom IM Dan Cramling på femte plats.

IM Dan Cramling

Totalt deltog 20 spelare från Wasa.
Tävlingen spelades på Stiga Sports Arena i Eskilstuna 5 – 14 juli.

Bilder från tävlingen hittar du [HÄR] .
Alla resultat från SM finns [HÄR] .

Resultatredovisning för alla Wasa-spelarna finns [HÄR] .

Text och Foto: Lars OA Hedlund

GM Pia Cramling vann
Deltalift Open 2019

Tävlingen spelades på Hotell Tylösand 30 maj – 1 juni
och hade samlat totalt 195 spelare.

Pia Cramling och Pontus Sjödahl delade segern
i totala Svenskt Grand Prix 2018/2019.
SE [ Slutställningen] .

Stort Grattis till Pia !

Fler bilder från tävlingen finns [HÄR] och
Resultat från tävlingen hittar du [HÄR] .

Från Wasa deltog totalt 11 spelare.
Statistik och bilder finns [HÄR] .

Text och Foto: Lars OA Hedlund

Junior-DM i snabbschack 2019

Lördagen den 18 maj är det dags klass D (födda 2008-2009) och Klass E (födda 2010 och senare ) att spela distriktsmästerskap i snabbschack (15 minuter + 5 sekunder per drag). Turneringen spelas på schacksalongerna och börjar 10:30. Kontakta Ingvar Gundersen om du vill spela, eller anmäl dig direkt på  [Stockholms schackförbunds anmälningssida].

Läs även inbjudan för  [Klass A,B och C] som spelar lördag den 25 maj.

Text: Ulf Brehmer